Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Gminny Ośrodek Kultury w Trzydniku Dużym

KGW Rzeczyca Księża

Koło Gospodyń Wiejskich 
w RZECZYCY KSIĘŻEJ

Ten zespół powstał w 1956 roku, a jedną z formą działalności są spektakle teatralne i widowiska kabaretowe według własnej reżyserii, traktujące o zjawiskach społecznych, ludzkich przywarach i ułomnościach. Grupa wykonuje również archaiczne pieśni i współczesne piosenki biesiadne, popularyzuje rękodzieło ludowe i plastykę obrzędową oraz wykonuje wielkanocne palmy i wieńce dożynkowe. W 2000 roku brała udział w 27. Sejmiku Wiejskich Zespołów Teatralnych w Stoczku Łukowskim, gdzie wystawiła dramat Jerzego Szaniawskiego zatytułowany „Matka”. Przez wiele lat członkinie koła z Rzeczycy Księżej reprezentowały gminę Trzydnik Duży i powiat kraśnicki na Wojewódzkich Spotkaniach Kabaretowych „Kąkolewisko” w Kąkolewicy. W 2016 roku koło z Rzeczycy Księżej obchodziło swoje 60-lecie. Od grudnia 2018 roku jest zarejestrowane jako stowarzyszenie, a pozyskane dzięki temu dotacje wykorzystało do tej pory na przykład na zakup strojów ludowych. Przewodnicząca koła jest pani Wiesława Bucior.

 

Osiągnięcia, nagrody, sukcesy: 
Udział w wielu przeglądach i wydarzeniach artystycznych o randze gminnej i powiatowej. Wyróżnienia podczas Wojewódzkich Spotkań Kabaretowych „Kąkolewisko” w Kąkolewicy.
Medal Starosty Kraśnickiego, Kraśnik 2016.

 

Repertuar/formy działalności:
Przedstawienia kabaretowe i teatralne: „Nie ma jak Ameryka!” (kabaret), „Matka” (sztuka teatralna), „Brać czy nie brać?” (kabaret), „Wróżka Akima” (kabaret), „Eurorodzinka” (kabaret), „Wieczór wigilijny” (widowisko obrzędowe), „Inteligentny wnusio” (kabaret), „Na przystanku” (kabaret), „Masz szczęście, chłopie!” (sztuka teatralna), „Franuś i Helcia” (kabaret), „Dezynfekcja doktora” (kabaret).

 

 

Imieniny