Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Gminny Ośrodek Kultury w Trzydniku Dużym

23 Jesienny Konkurs Recytatorski

Utworzono dnia 30.09.2019

REGULAMIN KONKURSU
I. ADRESACI

Zapraszamy do konkursu uczniów szkół podstawowych, szkół średnich, studentów i wszystkich dorosłych miłośników recytacji z województwa lubelskiego i Lublina.

II. ZAŁOŻENIA PROGRAMOWE  

Tegoroczny temat Jesiennego Konkursu Recytatorskiego Pamiętajcie o ogrodach odsyła nas do świata przyrody, w całej jego urodzie i różnorodności. Wobec nieodwracalnych zmian grożących katastrofą ekologiczną, rośnie świadomość, że w żar epoki nie użyczy nam chłodu żaden schron, żaden beton. Coraz częściej tęsknimy za kontaktem z naturą, jej surowym pięknem, nieskażonym ludzką ręką. Literatura daje nam tego niezliczone dowody i przykłady, często nieoczywiste. Przy wyborze repertuaru liczymy na Waszą inwencję i pomysłowość! Jednocześnie, organizatorzy zachęcają do poszukiwania utworów poetyckich i prozatorskich nie koniecznie dosłownie nawiązujących do złożoności i wieloznaczności natury. Ogród w literaturze ma wiele odniesień – intelektualnych, uczuciowych i tożsamościowych. Mamy więc ogrody sztuki, nauki i pamięci. Znamionują bogactwo i wszechstronność talentów i zainteresowań. Od Was zależy, jakim tropem pójdziecie, co zainspiruje Waszą wyobraźnię.

Pamiętajcie o sentencji Marka Aureliusza: „Bądź zwięzły! Każde niepotrzebnie wypowiedziane słowo odpływa. Świat jest przeludniony słowami”. W przypadku prezentacji fragmentu prozy dopuszczalne są skróty.

Recytatorzy prezentują jeden dowolnie wybrany tekst (wiersz lub fragment prozy; dopuszczalny jest uzasadniony kolaż tekstów).

Łączny nieprzekraczalny czas prezentacji: uczniowie szkół podstawowych – do 3 minut, starsi – do 5 minut. Organizator zastrzega sobie prawo do przerywania dłuższych prezentacji. Uczestnik przygotowuje repertuar nieprezentowany w innych konkursach ani w poprzednich edycjach JKR.

III. KRYTERIA OCENY

Oceny prezentacji konkursowych dokona Jury powołane przez organizatora. Kryteria oceny: - wybór i dobór tekstu, - dostosowanie tekstu do możliwości wykonawczych i interpretacyjnych recytatora, - interpretacja utworu, - kultura słowa, - ogólny wyraz artystyczny. Jury przyzna nagrody rzeczowe i wyróżnienia w poszczególnych grupach wiekowych (uczniowie szkół podstawowych i starsi), wszyscy wykonawcy otrzymają pamiątkowe dyplomy. Werdykt jury jest niepodważalny.

IV. ZASADY ORGANIZACYJNE I TERMINY ELIMINACJE ŚRODOWISKOWE

W przypadku dużej liczby chętnych, prosimy dyrektorów szkół, domów kultury, nauczycieli i instruktorów o przeprowadzenie wstępnych eliminacji.

TURNIEJE POWIATOWE

Zwracamy się z prośbą o ich organizację do placówek, które już od lat nie zawiodły nas w tym trudnym zadaniu. W Turnieju Wojewódzkim może wziąć udział 5 recytatorów z każdego powiatu. O zasadach wyboru recytatorów decydują placówki upoważnione przez WOK. Eliminacje powiatowe powinny odbyć się do 18 listopada 2019 r. (proszę pamiętać o tym, że zwykłe listy docierają do nas nawet po tygodniu od wysłania; mogą być też przesłane mailem). Nie przewidujemy bezpośrednich zgłoszeń uczestników do Konkursu Wojewódzkiego. Zaznaczamy, że organizator będzie honorował jedynie karty zgłoszenia podpisane przez uczestnika/opiekuna prawnego i opatrzone pieczęcią instytucji odpowiedzialnej za kwalifikacje powiatowe. Prosimy organizatorów eliminacji powiatowych o przesłanie kart zgłoszeń 5 recytatorów w nieprzekraczalnym terminie 18 listopada 2019 r. (mogą być przesłane faksem lub mailem – po zeskanowaniu) na adres: WOK w Lublinie, ul. Dolna Panny Marii 3, 20-010 Lublin, tel./fax (81) 532 37 75, e-mail: wok.oficyna.lublin@gmail.com


 
TURNIEJ POWIATOWY

Miejsce: Gminny Ośrodek Kultury w Trzydniku Dużym

Termin: 29.10.19 (wtorek), godz. 10.00

Zgłoszenia: 23.10.19 r. 

 


Karta uczestnika 23 JKR 2019


 



 


 

 

Imieniny